2021m. January 22d. 09:09:26

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 1

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,926
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Nustatyta, kaip šliaužia gyvatės
 

Nustatyta, kaip šliaužia gyvatės

Gyvačių žvynų sukuriama trintis veikia kaip kabliukai, prisitvirtinantys prie paviršiaus nelygumų ir leidžiantys joms šliaužti net plokščiu paviršiumi. Šie atradimai ateityje gali padėti sukurti robotines gyvates, kurios judės panašiai kaip tikrosios, rašo LiveScience.com. „Kai tik pradėjau tyrinėti gyvates, nebuvo nei asmeninių kompiuterių, nei robotų. Tačiau dabar turime priemonių leidžiančių pamėgdžioti gamtą“, – teigė tyrimą atlikęs Džordžijos technologijos instituto mechanikos inžinierius Davidas Hu.
Anot mokslininko, jį sužavėjo galimybė tirti natūralius gyvūnų judesius, kurie mokslininkams vis dar yra paslaptis. Vinguriuojantis gyvačių judesys yra iššūkis, kuriam neįmanoma atsispirti. Šis judėjimo būdas yra visai nepanašus į tai, kaip juda kiti gyvūnai, kurie plaukia, skrenda, vaikšto ar bėgioja. Biologai jau anksčiau pastebėjo neįprastas gyvačių žvynų savybes, tačiau iki šiol nebandyta to susieti su gyvačių judėjimu. Kai kurie spėjo, jog gyvatėms reikia šakelių ar akmenų atsispirti, tačiau jiems nepavyko paaiškinti, kaip gyvatės juda lygiais paviršiais, pavyzdžiui, dykumų smėliu. „Norėjome surasti paprasčiausią galimą paaiškinimą, kaip gyvatės juda ant plokščios žemės“, – teigė D. Hu.
Džordžijos technologijos instituto mokslininkai pirmiausia tyrė gyvatės žvynų trintį, užmigdytą gyvūną traukdami lygiu paviršiumi. Nustatyta, jog gyvatė lengvai šliuožia į priekį, tačiau šliaužiant atgal ar į šonus, atsirasdavo žvynų trinties sukeltas pasipriešinimas. Šis testas leido nustatyti pasipriešinimo koeficientą, kurį įvedus į kompiuterinius modelius, galima nustatyti, kaip gyvatė judėtų skirtingais paviršiais. Po to D. Hu su kolegomis nufilmavo gyvos gyvatės judėjimą ant labai lygios medienos plokštės vėliau – ant grublėtos medžiagos. Gyvatėms buvo sunku judėti ant lygaus paviršiaus, tačiau daug lengviau – ant medžiaga uždengtos lentos. Tačiau gyvatėms sunku buvo judėti tuomet, kaip tyrėjai jas apgaubė medžiaga ir dėl to nebeliko žvynų trinties.
Kameros užfiksavo, jog gyvatės ne tik šliuožia. Jos taip pat gali judėti į šonus arba net susispausti kaip akordeonas. „Gyvatės juda įvairiausiais būdais, panašiai kaip arklys, kuris gali risnoti ar šuoliuoti“, – teigė D. Hu. Tyrimo modelis leido ištirti gyvačių judėjimą, tačiau tik iš dalies paaiškino, kas joms leidžia judėti greitai. Tuomet tyrėjai pastebėjo, jog šliauždamos į priekį gyvatės pakelia kai kurias savo kūno dalis. D. Hu tai apibūdino kaip „dinaminį svorio paskirstymą“, leidžiantį svorį sukoncentruoti keliuose taškuose ir taip judėti greičiau. Anot D. Hu, modelis negali paaiškinti kodėl kai kurios gyvatės juda ypač greitai, tačiau šis sugebėjimas, pasak jo, gali būti susiję su tuo, jog kiekvieną gyvatės žvyną kontroliuoja atskiras raumuo. „Gyvatėms bundant, galima pastebėti, kaip jos trūkčioja atskirus žvynus“, – aiškino D. Hu.

Šaltinis: LRT.LT

 
 
Komentarai
Komentarų dar neparašyta.  
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-12-25 20:29
Ne daug bet yra sistema rodo bent 10 per dieną buna Smile registruotu svečiu daugiau Smile

2020-12-24 11:57
yra yra Grin

2020-12-22 19:55
Dar yra gyvuju Smile

2020-12-07 20:39
https://staktosvor
as.lt/ yra voriu

2020-12-07 00:17
Gal pas ką nors yra voriukų prieaugis? Noriu dukrai nupirkt pirmąjį Smile

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8024
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39613
 
 
  
  30537261 aplankė mus