2021m. January 20d. 03:15:32

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 4

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,926
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Chameleonai – šiurkštaus sekso aukos
 

Chameleonai – šiurkštaus sekso aukos

Štai kur vaikystė beveik visą gyvenimą – mažutis Madagaskaro chameleonas du trečdalius savo gyvenimo praleidžia kiaušinyje. O kai prasikala, iškart imasi aršių ir šiurkščių lytinių santykių ir miršta dar prieš palikuonims išvystant dienos šviesą, skelbiama "Newscientist" interneto svetainėje. Neįtikėtina Furcifer labordi rūšies chameleonų gyvenimo istorija, kurią mokslininkai neseniai išsiaiškino, labiau panaši į vabzdžio, nei į stuburinio gyvūno. Šis roplys taip pat yra vienas iš mažiausių chameleonų: patinų ilgis yra 9 cm, o patelių – vos 7 cm.
„Pamaniau, labai keista, kad galiu rasti tik šios rūšies patinus“, - sakė Oklahomos valstijos universiteto (JAV) mokslininkas Krisas Karstenas. Po kelių savaičių pirmojo roplių stebėjimo natūralioje aplinkoje sezono mokslininkas nustebo – visi jo stebėti gyvūnai nugaišo. Per ketverius metus K. Karstenas su kolegomis pažymėjo 400 chameleonų ir septynis jų sekė naudojant radijo siųstuvus – taip buvo siekiama išsiaiškinti kaip šie chameleonai auga, kiek laiko gyvena, kaip elgiasi. Nustatyta, kad jaunikliai visi kartu išsirita lapkričio pradžioje, suauga per 7 savaites, poruojasi ir visi be išimties išgaišta iki balandžio mėnesio, dar iki atšiauraus sausojo sezono pradžios.
Apie šį laiką šie gyvūnai akivaizdžiai netenka didelės dalies savo jėgos. K.Karstenas su kolegomis matė keletą chameleonų krentančių nuo medžių be jokios aiškios priežasties. Prieš nugaištant patelės padeda apie tuziną kiaušinių, kurių kiekvienas yra vos 12 milimetrų ilgio. Kiaušiniai inkubuojami žemėje 8 mėnesius ir lapkritį iš jų išsirita naujai chameleonai – taip prasideda naujas gyvenimo ciklas. Toks gyvenimo ciklas yra įprastas augalams ir bestuburiams. Bet iš 28 000 keturkojų stuburinių gyvūnų rūšių tik 20 turi metinius gyvenimo ciklus. Kitos rūšys, kurių atstovai gyvena vos metus, yra taip pat ropliai ir kai kurie sterblinių gyvūnų patinai.
K. Karstenas mano, kad suaugusius šios chameleonų rūšies atstovus vos po 4-5 mėnesių nužudo seksas. Kol kas moksliniuose leidiniuose neaprašytais eksperimentais mokslininkas tyrė F. labordi poravimosi elgseną aptvaruose ir nustatė, kad jų poravimasis yra pavojingas abiejų lyčių atstovams. „Patinai aršiai kaunasi, jų kovos būna ilgos, o jų poravimosi su patele elgsena yra gana žiauri“, - sakė mokslininkas. Sausasis Madagaskaro sezonas yra toks atšiaurus, kad daugelis vietinių chameleonų rūšių šį sezoną pramiega tausodami energiją. Bet panašu, kad F. labordi elgiasi kitaip – jie išgaišta.
Vienos (Austrija) Gamtos istorijos muziejaus atstovas Heinzas Grillitschas sako, kad kai esant nepalankioms fizinėms ir socialinėms aplinkoms didėja suaugusių individų mirtingumas, rūšiai gali būti naudinga sutelkti visą savo energiją į vieną reprodukcijos ciklą. Jo teigimu, tokia strategija chameleonams gali būti būdinga labiau nei manyta iki šiol. „Daug kartų mačiau nėščių patelių, kurios yra tiesiog prigrūstos kiaušinių ir juos padėjusios netenka dviejų trečdalių savo kūno svorio. Jos tampa odos ir kaulų maišais, kurie netrukus išgaišta“, - sakė H. Grillitschas. K. Karstenas dabar nori išsiaiškinti dėl ko F. labordi rūšis ne pramiega nepalankų sezoną, o nugaišta. Jis mano, kad šių chameleonų androgenų – lytinių hormonų rūšies – koncentracija yra labai didelė arba šie gyvūnai yra labai jautrūs androgenams.
Tai galėtų paaiškinti agresyvią poravimosi elgseną ir santykinai ankstyvą mirtį. Gyvūnai, kurių organizmuose būna didelė androgenų koncentracija, išeikvoja daug energijos ir gali turėti prislopintas imunines sistemas. Dėl to jų gyvenimo trukmės gali būti nedidelės.

Šaltinis: DELFI

 
 
Komentarai
Komentarų dar neparašyta.  
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-12-25 20:29
Ne daug bet yra sistema rodo bent 10 per dieną buna Smile registruotu svečiu daugiau Smile

2020-12-24 11:57
yra yra Grin

2020-12-22 19:55
Dar yra gyvuju Smile

2020-12-07 20:39
https://staktosvor
as.lt/ yra voriu

2020-12-07 00:17
Gal pas ką nors yra voriukų prieaugis? Noriu dukrai nupirkt pirmąjį Smile

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8023
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39613
 
 
  
  30516783 aplankė mus