2020m. November 28d. 09:48:08

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 6

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,927
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Meilę jaučia net pitonai
 

Meilę jaučia net pitonai

„Gyvačių žmonės bijojo nuo senų laikų. Prabėgo milijonai metų, tačiau toji baimė tebėra gyva, nors dažnai ji visai nepagrįsta. Reikia būti atsargiam su nuodingomis gyvatėmis, o daugelis žalčių, pitonų, o juo labiau - varlių, tritonų, iguanų yra labai mieli gyvūnai, galintys suteikti žmogui daug džiaugsmo“, - apsijuosęs dvimetriniu pitonu, kalbėjo Raguvos (Panevėžio r.) vidurinės mokyklos biologijos mokytojas Antanas Slučka. Šimtai roplių, paukščių, graužikų, vabzdžių gyvena ne tik pedagogo įkurtame gyvajame kampelyje, bet ir jo namuose.
„Reikia būti atsargiam su nuodingomis gyvatėmis, o daugelis žalčių, pitonų, o juo labiau - varlių, tritonų, iguanų yra labai mieli gyvūnai, galintys teikti žmogui daug džiaugsmo“, - įsitikinęs raguviškis gamtininkas Antanas Slučka.

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Jei manote, kad rūsyje galima laikyti tik bulves, raugintus kopūstus ir stiklainius su uogiene, klystate. Antano Slučkos ir jo žmonos Reginos namų ūkyje yra vietos ir egzotiškiems įnamiams.

Greta uogienės - žiemojantys žalčiai
„Na, kaip jūs čia žiemojate?“ - meiliai klausia Antanas, atvyniodamas iš plastikinio kibiro ištrauktą medžiaginį ryšulį. Netrukus jo rankose pradeda raitytis žalčių kamuolys.
„Jiems dabar poilsio metas. Kai atšils, parnešiu į teriariumus mokykloje“, - paaiškina gamtininkas. Žmonai Reginai žvynuotieji įnamiai jokio streso nekelia - ji taip pat biologė. Iškeitusi gyvenimą triukšmingoje sostinėje į nuošalaus miestelio ramybę, Regina padeda vyrui prižiūrėti gausybę gyvūnų.

Norėjo būti gamtininkas
„Gamtą pažinti ir mylėti išmokau iš tėvo. Vaikystėje mūsų sodyboje buvo karvelidė, laikėme pašto karvelius. Mama buvo daugiau pragmatiška, o tėvas - meniškos sielos, labai mylėjo gamtą. Turbūt todėl tarp mūsų, devynių brolių bei seserų, yra ir ekonomistų, matematikų, ir menininkų bei gamtininkų“, - spėja Antanas, gimęs ir užaugęs Raguvoje. Gyvenęs ir dirbęs Kaune, Vilniuje, keliavęs po tokius tolimus kraštus, kaip Turkmėnija, Tadžikistanas ar Kurilų salos, vyras grįžo į tėviškę.
„Baigdamas mokyklą, aiškiai žinojau - noriu tapti gamtininku. Įstojau į tuometinės Žemės ūkio akademijos Miškų fakultetą. Metus tepasimokius, trejiems metams buvau paimtas į sovietinę kariuomenę. Tarnavau zenitinių raketų dalinyje“, - prisimena Antanas. Net kariuomenėje jis nepamiršo savo aistros gamtai.
„Dalinys, dislokuotas Pamaskvėje, užėmė didžiulę teritoriją. Ten laisvu laiku surinkau didelį herbariumą. Gal kam ir keistas atrodė mano pomėgis, bet niekas netrukdė. O kai į dalinį atvyko tarnauti keli ūkiški ukrainiečiai, įkūrėme triušių fermą. Valgyklai ir karininkų žmonoms patiekdavome triušienos, o patys prižiūrėjome gyvūnus. Tai labai padėjo, kad „stogas nenuvažiuotų“ per trejus tarnybos metus“, - prisimindamas kareiviškas dienas, pasakoja Antanas.

Pirmoji pamoka Labanoro girioje
Grįžęs į Lietuvą, raguviškis netęsė miškininkystės studijų ir, ilgai nesvarstęs, įstojo į Vilniaus universitetą. Biologijos studijos vyrui buvo prie širdies. Ypač studentas laukdavo praktikos gamtoje. Jį visada domino gamtos įvairovė ir ypač ropliai, kurių daugelis žmonių bijo ir todėl menkai pažįsta. Čia jaunas gamtininkas gavo pirmą skaudžią pamoką: domėtis reikia apdairiai.
„Kartą praktiką atlikome Labanoro girioje, prie Tramio ežero. Eidamas per drėgną mišką, pamačiau paprastąją angį - vienintelės Lietuvoje nuodingų gyvačių rūšies atstovę. O po ranka - nė menkiausio pagalio. Prispaudžiau batu ir šaukiu bendramokslėms, kad atneštų kokią lazdą ir maišą. Staiga matau - gal per metrą nuo manęs bando sprukti antra angis. Pabandžiau kita koja priminti ją, tuo tarpu pirmoji gyvatė išsilaisvino ir įkando į koją. Atsitiko kaip toje pasakoje - gaudė du zuikius, nepagavo nė vieno. Gyvatės paspruko, o aš, pykinamas ir karščiuojantis, atsidūriau po lašelinėmis Molėtų ligoninėje“, - prisimena vyras. Tai buvo pirma skaudi pamoka. Jau po daugelio metų į pirštą įkirto iš Vietnamo kilusios gyvatės jauniklis.
„Gabenant jaunikliai buvo sušalę. Norėjau juos įdėti į terariumą po lempa sušildyti. Kažkaip neapdairiai paėmiau be pirštinių - gyvačiukai, dar tokie „sliekai“, atrodė nepavojingi. Vienas tuoj parodė dantis. Tąsyk apsiėjau be ligoninės. Bet jei būtų įkirtusi tų gyvačiukų mama...“ - šiandien šypsosi gamtininkas. Dabar mokykloje esančiame terariume nuodingų gyvačių jis nelaiko - nenori rizikuoti vaikų saugumu.

Gyvūnai ugdo gerumą
Raguvos vidurinėje mokykloje esantis gyvasis kampelis užima net kelias patalpas rūsyje. Greta - biologijos kabinetas. Tad jaunieji raguviškiai mokslo žinių semiasi ne tik iš vadovėlių. Kiekviena pamoka iliustruojama gyvais pavyzdžiais.
„Su septintokais nagrinėjame vabzdžius. Šie skėriai - puiki gyva vaizdinė priemonė. Turint po ranka gyvūnus, o ne vien iliustracijas, kur kas lengviau vaikus sudominti dėstoma medžiaga ir ją patraukliai pateikti. O vaikai, bendraudami su gyvūnais, išmoksta nebijoti gamtos, ją pažinti. Pamatęs, kokia simpatiška gali būti varlė, o tritonas - visai nebaisus, vaikas mokosi gerbti gamtą. O mylintis gamtą, mylės ir žmones, užaugs geresnis“, - tiki mokytojas, meile gamtai užkrėtęs daugybę vaikų. Dažno raguviškio namuose galima rasti papūgėlę, žiurkėną, net tritoną ar žalčių.
„Roplius vaikams auginti šiek tiek sudėtingiau. Ne visi tėvai tam pritaria, ir ne tik todėl, kad bijo varlių ar žalčių. Roplius reikia laikyti šiltai, po lempa. Taigi tenka išnaudoti daugiau elektros“, - paaiškina mokytojas. Raguvos vidurinės mokyklos gyvajame kampelyje gyvena šimtai įvairių rūšių roplių, graužikų, vabzdžių ir paukščių.

Vadovavo Zoologijos sodui
Porą metų raguviškis vadovavo Kaune esančiam Lietuvos zoologijos sodui.
„Tai buvo pačioje sovietmečio pabaigoje. Direktoriumi dirbau trumpai, nes pamačiau daug sode vykstančių tamsių darbelių. Sodo turto grobstytojai tada rado įtakingų užtarėjų, todėl man teko pasitraukti“, - apgailestaudamas darbą Zoologijos sode prisimena biologas. Antanas iki šiol išgyvena, kad vienintelis Lietuvoje zoologijos sodas taip ir netapo nacionalinės svarbos objektu.
„Latviai, estai savo zoologijos sodus prižiūri, skiria dešimteriopai daugiau lėšų, o mūsų Zoologijos sodas, kuriame dirba daug puikių gamtininkų, skursta. Jį seniai reikėjo iškelti už Kauno ribų, įrengti modernius voljerus, paversti visos Lietuvos traukos objektu. Juk Zoologijos sodas toks svarbus auklėjant jaunąją kartą“, - tikina mokytojas.


Meilę jaučia net pitonai
Paprašyta išvardyti savo mylimiausius gyvūnus, Regina nedvejodama išpyškina: „Chameleonai, gekonai, varlės“. Smaugliai, anot moters, taip pat turi savito žavesio. Tuo tarpu Antanas ilgai mąsto. „Vieni gyvūnai man kaip gamtininkui labiau įdomūs, kiti paperka savo žavesiu. Pavyzdžiui, žalia lietuviška medvarlė prikimba prie veido ir laikosi įsikibusi, išplėtusi savo dideles, gražias akis. Kaip gali nemylėti tokio gyvūno“, - šypsosi gamtininkas.
Anot Antano, bet kuris gyvūnas gali tapti tavo draugu.„Atrodytų, smauglys - šaltas, nebendraujantis gyvūnas, kuriam rūpi tik ėdalas ir miegas. Tačiau kai kasdien ateini, paglostai, pirštais palieti jo galvą, net ir agresyvus pitonas elgiasi kitaip. Jis pradeda tave pažinti ir jaučia, kad esi jo draugas“, - tikina gamtininkas, mokiniams savo pavyzdžiu seniai įrodęs, kokius stebuklus atveria gamta, kai ją besąlygiškai myli. Paprašyta išvardyti savo mylimiausius gyvūnus, Regina Slučkienė nedvejodama išpyškina: „Chameleonai, gekonai, varlės“. Smaugliai, anot moters, taip pat turi savito žavesio.

Autorius: Manvydas Vitkūnas, šaltinis: Valstietis.lt

 
 
Komentarai
#1 | Neonaz · 2008 March 01 22:09:52
Pagara šitam žmogui... :aciu::hug:
#2 | Linas · 2008 March 04 19:14:03
:geras:Tikrai pagarba ir vyrui ir zmonai,ot kad visi taip myletu pitonus kaip ir jie ir butu tokios nuomones:hap::yes::thumb:
#3 | evka · 2008 March 06 19:10:34
Cia tai tikras atsidavimas, ir darbui, ir gyvunams. Pagarba :naiv:
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

2020-07-21 23:10
nu as suprantu, kad reikia lesu ir pan. tai reikia daryti kazka, kad gyvuoti si sveteine plesti jos populiaruma ieskoti aktyviu nariu ir pan. o ne laikyti mirusi puslapi ta noriu pasakyti Wink

2020-07-15 11:05
Tvarkome Smile Tam kad matytusi ji dabar jau sudeta jei apie 300-400e. Visi drąsus kalbėti, bet kai kažką daryt reikia greitai dingsta Grin BUvo daug užsidegusiu, padėti prisidėti Smile

2020-07-14 10:46
ne kad isjungti, bet jau jau apsiemet, tai tvarkykit ,kaip priklauso, arba perleisti kazkam kitam kas tures lesu islaikyti Wink

2020-07-13 19:16
Midnight Geriau buvo tiesiog išjungti? Smile

2020-07-13 13:00
Tai gal butu norinciu prisideti € kad gaivinimas sekmingesnis butu

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8018
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39646
 
 
  
  30277410 aplankė mus