2020m. November 28d. 09:29:23

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 10

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,927
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Prie stalo – su iguana, papūga ir kitais
 

Prie stalo – su iguana, papūga ir kitais

Kristina Kanišauskaitė, "Kauno diena"

Gamtininkas Ričardas Kazlauskas gyvūnėlių kalbėjimo negali nesiklausyti, nes jie gyvena jo bute. Dar ne taip seniai prie Kūčių stalo šalia profesoriaus Ričardo Kazlausko įsitaisydavo bebras. „Jam būdavo padėta atskira lėkštė su vynuogėmis ir kitais jo mėgstamais skanumynais. Kartu sėdėdavo ir voverės dydžio beždžionėlės. Dabar jos iškeliavo į Rygos zoologijos sodą, o ir bebriuko nebeturime“, - apie savo augintinius su meile pasakoja gamtininkas. Šiais metais Kūčių patiekalais R.Kazlauskas žada dalytis su ilgauodege iguana, banguotąja papūgėle ir laisvai po kambarį skraidančiais sparnuočiais: devynbalse, uodeguotąja zyle, smalsiai pro narvelio groteles žvelgiančia kalbančiąja papūga – Žaku. „Prie svetimų Žakas itin santūrus, tačiau likęs vienas retai kada tyli. Kai nusikalsta – subaru“, – su meile kalba profesorius. Tačiau į R.Kazlausko priekaištus papūga visada lyg aidas prabyla tais pačiais žodžiais: „Žakai, fu, Žakai, fu“.
„Kiekvienas jų Kūčių vakarą gaus ką nors skanaus ir ypatingo“, – šypteli gyvūnų mylėtojas, žvelgdamas į savo augintinius. Aišku viena: tušti R.Kazlausko namai nebūna. Kiekviename jų kampelyje, išskyrus miegamąjį, gyvena po gyvą padarą. Miegamajame, anot pašnekovo, karaliauja pačios lepiausios gėlės: orchidėjos, katlėjos, bromelijos, atkeliavusios iš tolimų džiunglių.

Trečdalis svetainės – džiunglės
Nuo vaikystės paukščius ir driežus auginęs R.Kazlauskas net ir pradėjęs savarankišką gyvenimą jų neatsisakė. Jo namuose visuomet būdavo gyvūnų ir gėlių. Meilę augmenijai gamtininkui įskiepijo mama. „Į jos gėlių vazonus prikišdavau įvairiausių sėklų“, - šypsojosi pašnekovas, dabartiniuose namuose trečdalį kambario pavertęs džiunglėmis. Iš Dzūkijos kilusiam gamtininkui gerai pažįstami XIX amžių siekiantys papročiai. „Juos prisimenu iš savo vaikystės, kuri prabėgo netoli Druskininkų. Kūčių vakarą susėsdavome visi prie didžiulio stalo, padengto šienu. Ant jo būdavo ne mažiau kaip dvylika patiekalų. Senasis mūsų šeimininkas tą vakarą prie stalo kviesdavo ir savo biteles. Praeidamas pro kiekvieną avilį jis pabarbendavo, pašnekindavo jas“, - tarsi pasaką sekdamas kalbėjo gamtininkas.
Po vakarienės į kibirą šalto vandens būdavo liejamas pašildytas vaškas. Pagal tai, kokie liejiniai išplaukdavo, spėdavo apie ateinančius metus. „Mano tėvas liedavo šviną, o mes, vaikai, traukdavome susidariusias figūrėles. Vienais metais ištraukiau pelėdą. Ilgai, beveik iki karo pabaigos, saugojau tą švino liejinį ir labai gailėjau jo netekęs“, - pasakojo R. Kazlauskas. Pašnekovui pelėdos simbolis ir šiandien labai svarbus. „Pelėda – mokslo, pažinimo simbolis. Gal ir aš ne veltui pasukau šiuo, mokslo, keliu? Mūsų šeimoje pelėdos visais laikais gyveno. Ir dabar mano namuose gyvena Atėnė, iš tolimojo Krymo kilusi pelėdžiukė“, - džiaugėsi profesorius.

Laukdavo Švento Mikalojaus
Paklaustas apie Kūčių vakaro būrimus R.Kazlauskas pasakoja, kad merginos, norėdavusios ištekėti, nešdavo į kiemą malkas glėbiais, o paskui skaičiuodavo. Lyginis malkų skaičius reikšdavo, kad ateinantys metais bus poringi, nelyginis – savo laimės teks palūkėti. Anot pašnekovo, Dzūkijoje po Kūčių vakarienės žmonės į tvartus nešdavo ir gyvuliams sušerdavo šieną. Tikėta, kad šienas nuo Kūčių stalo apsaugos juos nuo ligų ir kitų negandų. „Senovėje sakydavo, kad to, ką Kūčių vakarą kalbės gyvuliai, žmogui klausytis nederėtų“, - pasakojo gamtininkas.
Ypač šilti prisiminimai pašnekovą užplūdo užsiminus apie Kalėdų eglutes. „Mano vaikystėje jas puošdavome popierinėmis žvaigždutėmis, obuoliais, saldainiais. Nenusakomas malonumas būdavo nusiskinti nuo šventinio medžio tokį skanėstą“, - sako R.Kazlauskas. Jis vaikystės Kūčių naktis vadina pačiomis ilgiausiomis. „Negalėdavau užmigti, vis laukdavau, kada šventas Mikalojus ateis, kada ką atneš. Manydavau, kad šventas Mikalojus – mistinė būtybė. Tiesa, vėliau ir man pačiam tekdavo atlikti jo vaidmenį“, - šypsojosi profesorius.

Ropliai moka bendrauti
Šešioliktąją knygą išleisiantis gamtininkas pasakoja, kad labiausiai rūpintis augintiniais moka jo žmona Diana. „Mums žmonės suneša sužalotus gyvūnus kaip į daktaro Aiskaudos namus“, - prasitaria R.Kazlauskas. Sužaloti čiurliai, kregždės, gulbės, lėliai – dažni profesoriaus namų svečiai. „Kartais jų būna dešimtys. Augintiniai mūsų namuose gyvena tol, kol juos išgydome, pasveikusius paleidžiame atgal į laisvę“, – pasakoja gamtininkas.
Tiesa, kai kurie jų gamtininko namuose lieka visam laikui, o baigę savo gyvenimą tampa iškamšomis. Jas R.Kazlauskas daro pats. Gyvenimas floros ir faunos apsuptyje vis dar nustebina ir daug mačiusį profesorių. „Niekada nemaniau, kad ropliai gali būti tokie protingi. Mūsų iguana gali paprašyti maisto arba į tualetą, o kartais pageidauja, kad padėtume jai užsirioglinti per medį ant lentynos, į jos miegamąjį“, - juokėsi R.Kazlauskas.

Šaltinis: Kaunodiena.lt

 
 
Komentarai
#1 | BeAViS · 2007 December 24 12:25:25
niekad nepritariau iškamšų darymui. man tai pasityčiojimas iš gyvūnų.:tdown:
#2 | Vobleris · 2007 December 25 17:49:45
Ydomiausia laida vaikystei buvo "Langas y gamta" :thumb: žiūredavau isižiojas :laugh: didele pagarba sitam zmogui beto turiu nemazai jo parasytu knygu :thumb: vienu zodziu nuostabus zmogus mokantis sudominti tiek ziurint tiek skaitant :yes: ir lb daug zinantis apie fauna ir flora :geras:
#3 | joryyys · 2007 December 25 23:11:35
Tadas Ivanauskas Nr. 2 (mano nuomone)
#4 | Mantas · 2008 January 03 13:58:44
"Tiesa, kai kurie jų gamtininko namuose lieka visam laikui, o baigę savo gyvenimą tampa iškamšomis. Jas R.Kazlauskas daro pats." jau iš mirusiu gyvūnų, skaityk kas parašyta BeAVi :tdown: . jo daktaras aiskauda :thumb:
#5 | BeAViS · 2008 January 12 20:37:58
aš suprantu kad iš mirusių, bet vistiek man tai nepatinka.
įsivaizduok kai tu mirsi kasnors iš tavęs iškamšą padarytųGrinead:
#6 | Mantas · 2008 January 17 21:09:47
kai esi miręs tai nesvarbu Wink
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

2020-07-21 23:10
nu as suprantu, kad reikia lesu ir pan. tai reikia daryti kazka, kad gyvuoti si sveteine plesti jos populiaruma ieskoti aktyviu nariu ir pan. o ne laikyti mirusi puslapi ta noriu pasakyti Wink

2020-07-15 11:05
Tvarkome Smile Tam kad matytusi ji dabar jau sudeta jei apie 300-400e. Visi drąsus kalbėti, bet kai kažką daryt reikia greitai dingsta Grin BUvo daug užsidegusiu, padėti prisidėti Smile

2020-07-14 10:46
ne kad isjungti, bet jau jau apsiemet, tai tvarkykit ,kaip priklauso, arba perleisti kazkam kitam kas tures lesu islaikyti Wink

2020-07-13 19:16
Midnight Geriau buvo tiesiog išjungti? Smile

2020-07-13 13:00
Tai gal butu norinciu prisideti € kad gaivinimas sekmingesnis butu

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8018
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39646
 
 
  
  30277271 aplankė mus