2021m. January 22d. 08:13:54

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 2

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,926
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Bičių motinėlės apsisaugo nuo bičių antipatijos
 

Bičių motinėlės kvapu apsisaugo nuo kitų bičių antipatijos

Bičių motinėlės išskiria tokį cheminių junginių kokteilį, dėl kurio politikai viską atiduotų: motinėlės kvapas garantuoja tranų ir darbininkių ištikimybę, darbštumą ir kruopščią spiečiaus valdovės priežiūrą. Neseniai paaiškėjo, kad šis kokteilis taip pat neleidžia darbininkėms nemėgti motinėlės. Tai reiškia, kad patyrus ką nors neigiamo esant netoli motinėlės, darbininkės neišmoksta nekęsti spiečiaus valdovės, rašo nature.com.
„Jos vis dar gali reaguoti į tai, kas nemalonu. Bet jos negali susieti konkretaus dirgiklio su nemaloniomis pasekmėmis“, - sakė Otago universiteto (N.Zelandija) mokslininkė Alison Mercer. A.Mercer su kolegomis tai patikrino mokydamos bites susieti tam tikrą kvapą (ne motinėlės) su nestipriu elektros smūgiu. Bitės buvo pritvirtinamos, paskleidžiamas kvapas ir tuomet trenkiama elektra. Į elektros smūgį bitės reaguoja iškišdamos geluonį. Kelis kartus pakartojus kvapo ir smūgio kombinaciją jau užteko vien kvapo, kad susidarytų sąlyginis geluonies iškišimo refleksas – bet tik tuo atveju, jei bitės neužuodė motinėlės.
Bitės, kurioms buvo duodama uosti motinėlės feromonų, ir konkrečiai junginio, vadinamo homovanililo alkoholiu (HVA), nesugebėjo susieti kvapo ir elektros smūgio. Tačiau jos galėjo susieti tam tikrą kvapą ir maistą. Tai rodo, kad HVA specifiškai blokuoja gebėjimą jausti antipatiją, o ne bendrą gebėjimą mokytis ar fizines reakcijas. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Science“.
Ankstesniais darbais nustatyta, kad HVA veikia bičių smegenis per signalinę molekulę, vadinamą dopaminu. Žmonių organizmuose nuo dopamino priklauso motorinė kontrolė ir su atlygio siekimu susijęs elgesys. Tuo tarpu vabzdžių organizmuose nuo dopamino priklauso motorinė kontrolė ir antipatija. Teigiamos asociacijos priklauso nuo kito cheminio junginio, vadinamo oktopaminu. Tai gali paaiškinti dėl ko HVA neveikė bičių reakcijos į maistą. HVA yra tik vienas iš daugelio junginių, sudarančių motinėlės žiautarų kvapą, pasklindantį per visą kūną. Motinėlę prižiūrinčios darbininkės valdovę prižiūri straubliukais ir antenomis. Tuomet jos susimaišo su kitomis avilio gyventojomis ir paskleidžia motinėlės feromonus kitoms bitėms. Tai nuramina avilį ir neleidžia bitėms darbininkėms daugintis. „Kai tik spiečiuje atsiranda motinėlė, jaunos darbininkės tampa mažiau aktyviomis ir mažiau agresyviomis“, - sakė A.Mercer. Tai kam gi bičių motinėlei reikia cheminiu būdu trukdyti darbininkėms išmokti jos nekęsti? Pasak A.Mercer, viena iš galimybių – kad bičių motinėlėms gali kilti problemų su kūno kvapu: esant didelėms koncentracijoms feromonų mišinys tampa bičių repelentu.
„Galima pasiekti bet kokios kvapiosios medžiagos perteklių. Tai būdinga ir žmonėms. Jei bitės darbininkės yra labai arti motinėlės ir per daug dažnai uodžia jos dėl didelio stiprumo nemalonų kvapą, tai darbininkės gali pradėti vengti savo valdovės. Ir tai gali būti mirtinai pavojinga“, - aiškino mokslininkė. Simon Fraser universiteto (Kanada) entomologas Markas Winstonas sakė, kad tyrimas pateikia įdomios informacijos apie bendravimo ir genų ryšį, bet, jo manymu, „motinėlės smarvės“ paaiškinimas nėra įtikinamas. „Abejoju, kad feromonų koncentracijos kolonijoje gali būti tokios didelės, kad taptų repelentu“, - sakė mokslininkas. Bet, jo manymu, apsisaugojimas nuo antipatijos gali būti svarbus kitokiai bičių veiklai.


Šaltinis: DELFI

 
 
Komentarai
#1 | Vygis · 2007 July 26 21:00:28
''išskiria tokį cheminių junginių kokteilį, dėl kurio politikai viską atiduotų,, - :hap: :hap:
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-12-25 20:29
Ne daug bet yra sistema rodo bent 10 per dieną buna Smile registruotu svečiu daugiau Smile

2020-12-24 11:57
yra yra Grin

2020-12-22 19:55
Dar yra gyvuju Smile

2020-12-07 20:39
https://staktosvor
as.lt/ yra voriu

2020-12-07 00:17
Gal pas ką nors yra voriukų prieaugis? Noriu dukrai nupirkt pirmąjį Smile

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8024
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39613
 
 
  
  30537199 aplankė mus