2021m. January 25d. 02:42:13

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 7

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,926
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Pakeliui - šešioliktoji R.Kazlausko knyga
 

Pakeliui - šešioliktoji R.Kazlausko knyga

Kristina Kanišauskaitė

Gamtininkas Ričardas Kazlauskas sako, kad drugiai jo gyvenime užima ypatingą vietą ir turi ypatingą vertę. Šiuo metu jau maketuojama, o iki rudens knygynų lentynose turėtų pasirodyti, šešioliktoji profesoriaus knyga „Drugiai".

Sakykite, kiek metų jau gaudote drugelius?
65 metus (nė nesusimąstęs atsako profesorius). Mano kolekcijose jų tūkstančiai. Va, aštuonios spintos. Kiekvienoje jų daugybė dėžučių, o juose – drugiai. Šitas drugelis - Hemingvėjaus sodyboje pagautas (šypsosi).

Minėjote, kad jei ne drugiai, jūsų gyvenimas galėjo susiklostyti kiek kitaip… Ar atsimenate pirmąjį savo pagautą drugelį?
Dar būdamas vaikas savo tėviškėje, prie Valkininkų, bulvių lauke radau pirmą savo drugelį (rodo drugį). Man jis pasirodė toks gražus, kad jį pasiėmiau. Grįžęs į namus išskleidžiau jį kaip mokėjau. Tuomet buvo 42-ieji, karo metai. Nuo jų ir pradėjau rinkti drugelius. Vidurinėje mokykloje jau turėjau maždaug trijų šimtų kolekciją.


Vadinasi, pirmasis drugys Jums buvo tarsi vartai į tolimesnį gyvenimą?
Pirmasis drugys atvėrė vartus į visą gyvenimą. Įdomiausia, kad antrą kartą to drugio gyvo Lietuvoje nebepagavau. Ta veislė išnykusi. Įtraukta į Raudonąją knygą.

Profesoriau, kaip gaudote drugelius?
Žiūrint kokie drugiai. Tinkleliu gaudomi tik dieniniai, kitaip jų ir nepagausi (šypsosi). Tuo tarpu naktinius drugius gaudome tik su šviesa. Tam reikalinga stipri, kokių 400 vatų lemputė. Ji taip pat turi skleisti ir ultravioletinius spindulius. Drugeliai, matydami šviesą, į ją skrenda.
Būtent tuo metu gali pasirinkti, kuris tau reikalingas. Atskrenda kokie trys tūkstančiai drugių, o aš savo kolekcijai atsirenku tik kelis. Visi kiti tegul atgal skrenda (šypsosi). Tolimuosiuose Rytuose būdavo taip, kad atskrisdavo keli tūkstančiai drugių. Nuo jų būdavo net kvėpuoti sunku. Tokia daugybė, kaip bičių spiečius. Lempos beveik nė nematydavai. Tik aplinkui viskas virte virdavo.

Būtų įdomu sužinoti, kokia drugių gyvenimo trukmė?
Yra tokių drugių, kurie gyvena vos kelias valandas. Bet yra ir tokių, kurie gyvena beveik metus. Dieniniai drugiai gyvena po 9-10 mėnesių.

Minėjote, kad kai kuriuos drugius išauginote ir Jūs pats...
Kai kuriuos, retus drugius, išaugindavau iš vikšrų. Kad ir sfinksus - didžiulius drugius, kurie kaip kolibriai skraido. Jie tokie sunkūs, kad ant žiedo nenutupia. Tik ištraukia savo straubliuką, įleidžia jį į žiedo vidų ir geria nektarą. Išsirito jie mano namuose kovo mėnesį, žiedų beveik nėra... Nupirkau narcizą, į jo viduriuką įdėjau praskiesto medaus ir mano sfinksai skraido po kambarį, atskrenda prie žiedo ir straubliuku geria nektarą (šypsosi).

Kiek žinau, pirmieji drugių draustiniai taip pat Jūsų dėka įsteigti?
Vienas jų – netoli Ukmergės. Dūkstenos draustinis. Kitas - Nemuno pietuose. Atsimenu, kai buvo steigiamas pirmas draustinis.. Ministrų tarybą, kuri tvirtino šį draustinį, paklausė, ar drugiai neišskris iš to draustinio. Užtikrinau juos, kad drugiai ten gyvens: juos ten laikys augalai.

Ar tiesa, kad Jūsų ranka pridėta ir prie Raudonosios knygos?
Prieš jai pasirodant išėjo mano knyga „Jie neturi išnykti”. Vėliau tos rūšys buvo įtrauktos į Raudonąją knygą. Tuo metu tai buvo pirmoji knyga, o dabar jau išėjo trečioji. Gaila, tačiau Lietuvoje Raudonoji knyga kol kas dar popierinė. Kad ir netoli Vilniaus, gyvena vienas labai gražus drugelis – Auksinukas.
Jam ir vardas parinktas toks, nes auksu blizga. Tačiau dabar žmogus toje vietovėje kasa tvenkinius, kuria ūkį. Niekas nereaguoja, kad ten gyvena bent penkios rūšys drugių, kurie įrašyti į Raudonąją knygą, gyvena.

Kokia vieta Jūsų gyvenime atiteko gamtosaugai?
Mano gyvenime gamtosauga eina kaip raudona gija. Aš skiepijau žmonėms meilę gamtai ir rodžiau, kad reikia saugoti vietoves. Įrašyti drugį į Raudonąją knygą – dar ne viskas. Reikia saugoti ir pačią vietovę, kurioje drugys gyvena. Tik tuomet tai tampa veiksminga.

Ričardai, Jūs keturiasdešimt metų vedėte televizijos laidas. Per tą laiką savo namuose priglaudėte ne vieną augintinį. Ar vis dar sulaukiate žmonių, į Jūsų namus atnešančių sužalotų gyvūnų?
Nors mano televizijos laidos jau baigėsi prieš trejetą metų, žmonės vis dar skambina ir neša sužalotus paukščius. Iš Vingio parko man atnešė musinukės jaunikliuką. Visai be uodegos, trumpučiais sparnais… Na ką gi – jis mirtininkas… Dabar aš turiu keltis penktą valandą ryto, kad jį pamaitinčiau. Visai kaip daktaras Aiskauda (šypsosi).

Prieš kelis metus vienintelis iš gamtininkų buvote apdovanotas Karininkų kryžiaus ordinu? Kaip vertinate šį LR Prezidentūros žingsnį?
Man buvo labai smagu, kad mano triūsą įvertino mūsų prezidentas Valdas Adamkus. Aš buvau ligoninėje, kai man paskambino ir paprašė ateiti iki Prezidentūros. Kai atėjau, buvau apdovanotas Karininkų kryžiaus ordinu už nuopelnus Lietuvai. Vadinasi, mano triūsas buvo ne šiaip sau.. Duok, Dieve, kad ir kitų gyvenimas neprabėgtų bergždžiai. O mano gyvenimas buvo vienas malonumas (šypsosi).

Profesoriau, esate minėjęs, kad Jūsų trijų kambarių bute įvariu laikotarpiu gyveno 150 paukščių rūšių. Ar jų vis dar tiek pat daug?
Vis dar (šypsosi). Buvo laikas, kai mano bute vaikščiojo dvi gulbės, bebras namuose gyveno. Beje, jis išaugo iki 15 kilogramų. Buvo tikras šeimos narys: kartu vakarieniaudavome. Jis sėdėdavo ant sofos, nuo stalo pasiimdavo vynuogę. Mano bute, galbūt, daugelis nenorėtų gyventi, galbūt netgi bijotų. Bet mes svečių nelabai ir kviesdavome. Svetimus gyvūnai labai greitai pažįsta. Jiems būna stresas, stengiasi vyti lauk iš savos aplinkos.

Pasakojote, kad turite triukšmingus kaimynus…
Nežiūrint to, kad gyvenu devintame aukšte, sūnus prie balkono iškėlė inkilą. Jame išsiperėjo varnėnai, o dabar ten čiurliai peri. Žmogus turi susikurti sau mielą aplinką. Ir artisčių, ir rašytojų butas – saviti, pagal jas sukurti. Mano salone trečdalis kambario skirtas džiunglėms. Iki lubų auga filodendrai, fikusai, palmės – ten tankumynas, o po jį skraido paukščiai.

Jaunystėje, vardan dabartinio gyvenimo, paaukojote medicinos studijas. Ar niekada tokio žingsnio nesigailėjote?
Gyvenimas buvo labai įdomus ir aš džiaugiuosi, kad nugyvenau jį būtent tokį. O kad paaukojau mediciną, niekuomet nesigailėjau. Gamta man visad įdomesnė buvo. Žmogui reikia, kad jo gyvenimas neštų džiaugsmą.

Išduokite, kaip šiuo metu atrodo Jūsų namai?
Namuose apie 100 kambarių augalų. Mano namai virto sodu. Mėgstu krapštytis su orchidėjomis, nemažai jų žuvo, nes sąlygos pasikeitė. Tiesa, šiuo metu pas mus sirpsta figos. Dar už poros savaičių skinsiu sunokusias, saldžias figas.

Šaltinis: DELFI

 
 
Komentarai
#1 | agnulllka · 2007 July 10 22:06:50
Laaabai gerbiu šitą žmogų :clap:
#2 | steu · 2007 July 11 18:53:06
pasijutau toks niekingai zemas..
#3 | Efka · 2007 July 12 14:09:46
geras zmogus
#4 | karolis · 2007 July 14 17:45:41
steu kodel pasijutai taip???
#5 | Mantas · 2007 August 07 20:54:16
pazystu sita Profesoriu, :thumb: liux zmogus. :geras:
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2021-01-23 21:59
pirkciu zofobusiu

2020-12-25 20:29
Ne daug bet yra sistema rodo bent 10 per dieną buna Smile registruotu svečiu daugiau Smile

2020-12-24 11:57
yra yra Grin

2020-12-22 19:55
Dar yra gyvuju Smile

2020-12-07 20:39
https://staktosvor
as.lt/ yra voriu

2020-12-07 00:17
Gal pas ką nors yra voriukų prieaugis? Noriu dukrai nupirkt pirmąjį Smile

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8024
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39613
 
 
  
  30542747 aplankė mus