2021m. January 20d. 02:58:31

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Musė
Musė
2018/06/17 01:29

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 1

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 7,926
· Naujausias narys: Aleksas
 
 
Kovodami su utėlėmis medikai pažeidžia įstatymus
 

Kovodami su utėlėmis medikai pažeidžia įstatymus

Medikų nuomone, mokinių tėvai turėtų pasirašyti išankstinį sutikimą dėl vaikų švaros ir asmens higienos patikrinimo mokykloje. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė siūlo nelaukti teisės aktų pakeitimo ir nedelsiant spręsti respublikinio masto utėlėtumo problemą.
„Mūsų tikslas – ne suskaičiuoti utėlėtus vaikus, o suteikti pagalbą pedikulioze sergančioms šeimoms, per kurias utėlėmis užsikrečia ir kiti žmonės“, - pabrėžė Rimantė Šalaševičiūtė, pridurdama, kad lėšų šiam tikslui turėtų skirti valstybė. Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro gydytojos-epidemiologės Ramutės Budginaitės teigimu, nemokamais vaistais utėlėtų vaikų šeimoms turėtų pasirūpinti savivaldybės.
Specialistės žiniomis, kol kas sprendimą nupirkti dezinfekcijos priemonių yra priėmę Raseinių vadovai, tačiau tokia galimybe domisi ir kitos savivaldybės.
Vienas nereceptinių vaistų flakonėlis nuo utėlių kainuoja nuo 4 iki 10 litų, todėl abejojama, ar sunkiai gyvenančios šeimos juos pirktų.
R.Budginatės nuomone, savivaldybės tokias išlaidas turėtų įtraukti į sveikatinimo planus ir centralizuotai perkamus vaistus per socialinės rūpybos skyrius ir darbuotojus, kurie lanko šeimas, išdalyti tiems, kuriems reikia.
UtelėTačiau kiek vaistų reikia ir kam juos dalyti? Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centre registruotų pedikuliozės atvejų statistika yra, tačiau patys epidemiologai pripažįsta, kad duomenys nepatikimi. „Informaciją apie suaugusius žmones, turinčius utėlių, visuomenės sveikatos centrų specialistams daugiausia teikia gydymo įstaigos, tačiau vaikų ugdymo specialistai ir mokyklose dirbantys medikai be tėvų sutikimo vengia tikrinti vaikus, nes tai prieštarauja Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymui“, - pripažino DELFI kalbinta epidemiologė.
Šią problemą sprendžiant Sveikatos apsaugos ministerijoje, nutarta Švietimo ir mokslo ministerijai siūlyti išankstinius tėvų sutikimus tikrinti vaikų švarą ir higieną įtraukti į sutartis, kurios mokslo metų pradžioje pasirašomos tarp mokyklų ir mokinių tėvų arba globėjų. Jeigu valdininkai pritars tokiam problemos sprendimo būdui, gavę signalus apie utėlėtus, niežais sergančius mokinius medikai galėtų juos tikrinti be baimės. Tačiau laukti, kol tai bus padaryta, R.Šalaševičiūtės nuomone, reikštų atidėlioti utėlių plitimą mokyklose.
„Mūsų tarnybos nuomone, vaikus galima tikrinti jau dabar, tik svarbu, kad tai būtų daroma nepažeidžiant vaiko teisių. Mokinius derėtų kviestis po vieną ir neskelbti informacijos, kuris turi utėlių“, - sakė Vaiko teisių apsaugos kontrolierė. Laikantis tokių reikalavimų vaikai jau pradėtos tikrinti Klaipėdos apskrities mokyklos. Kontrolierė teigė apie tai kalbėsianti ir su kitų apskričių atstovais.
„Kaip taisyklė, pedikuliozė dėl sudėtingesnių buitinių sąlygų aktualesnė kaimo mokyklose. Prižiūrėtų vaikų tėvai gal ir neprieštarautų, kad jie būtų patikrinti, tačiau tam tikros kategorijos žmonės, kurie patys neprižiūri vaikų, net nemato reikalo rašyti tokių sutikimų“, - sakė R.Šalaševičiūtė. Vaiko teisių apsaugos specialistės nuomone, abejojantiems masinių vaikų patikrinimų būtinumu, reikia pasverti, kas blogiau – kad toliau plistų utelėtumas, ar „kad kažkiek neprisilaikant teisės aktų reikalavimų būtų išaiškinami ir jau dabar gydomi vaikai“.
„Aš manau, kad Klaipėdos apskrities pavyzdžiu pasieks ir kitos apskritys“, - sakė DELFI pašnekovė. Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro registro duomenimis, pedikuliozė - odos liga, kurią sukelia kraują siurbiantys parazitai utėlės - pernai buvo diagnozuota 1535, užpernai 1695 žmonėms. Pastaruosius 5 metus utėlėtumas oficialiai patvirtintas beveik 5 iš 10 tūkst. Lietuvos gyventojų. Ant žmogaus parazituoja trys utėlių rūšys: galvinė, drabužinė ir kirkšninė. Apvaisinta galvinės utėlės patelė kasdien deda 3-4 kiaušinėlius (glindas). Iš jų po 8-12 dienų išsiperinčios lervos, subrendusiomis utėlėmis tampa per 18-22 dienas. Drabužinės utėlės ilgesnės už galvines, per 34 dienas padeda po 275-300 kiaušinėlių, gyvena drabužių (dažniau apatinių) siūlėse ir raukšlėse. Glindas priklijuoja ant drabužių siūlių. Kirkšninės utėlės yra mažiausios – 1,5 mm ilgio, plokščios. Jos prisitaiko prie odos spalvos ir yra sunkiai matomos. Galvos utėlėtumui gydyti naudojami specialūs šampūnai. Juose esanti medžiaga benzil-benzoatas sunaikina ne tik utėles, bet ir glindas, kurios per kelias dienas išsišukuoja tankiomis šukomis, prieš tai perplovus galvą silpnu acto tirpalu. Galvines utėles galima naikinti ir žibalo bei aliejaus mišiniu. Juo suvilgyti galvos plaukai apdengiami vaškiniu popieriumi ir gerai aprišami skarele. Po kelių valandų išplovus galvą karštu vandeniu ir muilu, plaukai iššukuojami vilgant šukas actu. Geriausia pedikuliozės profilaktika – vengti netinkamų higienos sąlygų, nešvaros, ankštų, perpildytų butų, naudotis tik savo šukomis, rankšluosčiais, šepečiais.


Šaltinis: DELFI

 
 
Komentarai
Komentarų dar neparašyta.  
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2020-12-25 20:29
Ne daug bet yra sistema rodo bent 10 per dieną buna Smile registruotu svečiu daugiau Smile

2020-12-24 11:57
yra yra Grin

2020-12-22 19:55
Dar yra gyvuju Smile

2020-12-07 20:39
https://staktosvor
as.lt/ yra voriu

2020-12-07 00:17
Gal pas ką nors yra voriukų prieaugis? Noriu dukrai nupirkt pirmąjį Smile

2020-11-11 23:50
kaktuzaz132 až jei dar skubu Smile

2020-11-11 09:41
Sveiki, gal kas skubiai su zoofobusais pagelbetu Kaune ir aplink?

2020-08-15 21:20
arahnow123 turime kalcio visada Smile

2020-08-15 14:26
skeiki gal prekiujete ropliams kalci

2020-07-23 22:05
Darome. Ši svetainei iki karantino jau tapo žinoma daugybeje ugdimo įstaigų. Dažnai žmones nukreipiame informacijos paieškms. Bet labai daug forumo tipo svetainiu šio metu išgyvena ne geriausia laikot

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8023
Naujienų: 703
Straipsnių: 189
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39613
 
 
  
  30516757 aplankė mus