2024m. March 29d. 09:23:39

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Naujas šeimos narys :))
Naujas šeimos narys...
2023/03/25 11:16

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 5

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 8,002
· Naujausias narys: Kestutis
 
 
Tėvų patrauklumas palikuonims ne visada naudingas
 

Tėvų patrauklumas palikuonims ne visada naudingas

Seksualiausių patinų dukros būna nepatrauklios, o patraukliausios patelės susilaukia neįdomių sūnų – ši taisyklė galioja bent jau vaisinėms muselėms. Tokia keista paveldimumo taisyklė gali būti viena iš priežasčių, dėl kurių ne visi individai yra labai patrauklūs. Tai netgi gali paaiškinti dėl ko seksualumą spalvingiausiai demonstruoja paukščiai ir plaštakės, bet ne kitokie organizmai.
Kaip rašo Newscientist.com, paradoksas atsiranda dėl to, kad daugelis savybių, didinančių tikimybę, kad patinas susilauks palikuonių, būtų kenksmingos, jei jomis pasižymėtų patelė, ir atvirkščiai. Pavyzdžiui, musių patelės, skiriančios daug laiko maitinimuisi, gali turėti daugiau energijos, kurią galima skirti kiaušinėlių padėjimui. Tuo tarpu patinams geriau būtų didesnę laiko dalį praleisti poruojantis.
„Visada, kai skirtingų lyčių vaidmenys yra skirtingi, savybės, dėl kurių patinas tikrai būtų populiarus, nėra labai viliojančios, jei jomis pasižymi patelė“, - sakė Kalifornijos universitete Santa Barbaroje (JAV) dirbanti evoliucijos biologė Alison Pischedda.
Ji kartu su Adamu Chippindale‘u, dirbančiu Queen's universitete (Kanada) nusprendė patikrinti kaip labai išreikšti yra šie genetiniai konfliktai. Jie iš didžiulės vaisinių muselių populiacijos atrinko po tris genotipus kiekvienos lyties muselių, kurios buvo seksualiausios arba nepatraukliausios. Tuomet šioms muselėms buvo leista poruotis visomis įmanomomis kombinacijomis tarp šių grupių ir buvo tikrinamas jų palikuonių patrauklumas.

Visais atvejais nustatyta, kad patraukliausios patelės susilaukdavo patrauklesnių dukterų, bet ne tokių patrauklių sūnų, lyginant su mažiau patraukliomis patelėmis. O seksualiausi patinai genus perduodavo ne itin kitus patinus dominančioms dukterims. Patinų genotipas niekaip neveikė jų sūnų genotipų, nes dauguma genų, nuo kurių priklauso dauginimosi rezultato sėkmingumas, yra lytinėje X chromosomoje, kurą patinai paveldi tik iš patelių, o patelės – iš abiejų tėvų. Bendras šių skirtumų rezultatas nėra džiuginantis: pačių patraukliausių patinų ir patraukliausių patelių palikuonys būdavo pačios prasčiausios kokybės.
Jei šis genetinis lyčių susirėmimas vyrauja visoje gyvojoje gamtoje, tai jis apsaugotų evoliucinį procesą nuo vien sėkmingiausių genotipų išsaugojimo ir nelabai sėkmingų genotipų sunaikinimo. „Jei nuolat būtų atrenkami tik aukščiausios kokybės patinai, tai kodėl gi tada ne visi patinai yra aukščiausios kokybės? Šis tyrimas gali tai paaiškinti“, – sakė A.Pischedda.
Šio lytinio netolygumo balansas, atrodo, šiek tiek keičiasi kai kuriuose organizmuose – pavyzdžiui, peteliškėse ar paukščiuose, mano A.Pischedda. Šiose gyvūnų grupėse lytis apsprendžiama kiek kitaip, nei žinduoliams ar vaisinėms muselėms. Pastarųjų patelės turi dvi X chromosomas, o patinai turi X ir Y chromosomas.
Tuo tarpu paukščių ir peteliškių patelės turi dvi skirtingas chromosomas, pavadintas Z ir W, o patinėliai – po dvi Z chromosomas. Dėl to seksualūs patinai gali savo teigiamas savybes perduoti tiesiogiai savo sūnums, todėl šiek tiek supaprastėja tik patinams būdingų ornamentų ir elgsenos perdavimas vyriškos lyties palikuonims, teigia mokslininkė.

A.Pischedda‘os ir A.Chippindale‘o tyrimas – pirmasis, įrodęs, kad tėvo ir motinos patrauklumas kenkia palikuoniui, kuris yra priešingos lyties nei „patrauklusis“ tėvas ar motina. Visgi eksperimente naudota santykinai nedaug giminystės linijų.
Siekiant nustatyti, ar šis evoliucinis paradoksas iš tikrųjų yra plačiai paplitęs, reikalingi tolimesni tyrimai, tvirtina Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) evoliucijos biologė Sarah Otto, kuri prie tyrimo vykdymo neprisidėjo.

Šaltinis: DELFI

 
 
Komentarai
Komentarų dar neparašyta.  
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 

Prisijungti
Vardas

Slaptažodis



Dar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2024-01-05 20:47
Kaip surasti savo įkeltas foto?

2023-10-17 02:27
Hey ho, Nenoriu post'o kurti. Gal kas agamiukus parduoda?

2023-10-16 16:55
Kitais metais egzotika.info bus pilnametė. Grin kiek pamenu, tai nuo 2006 metų gyvuoja. Wink

2023-09-17 12:57
Dėl to puslapis ir laikomas ir dar gyvas Smile

2023-09-13 13:49
Kaip gaila.. kiek čia informacijos pasisemta..

2023-09-02 17:51
Visos iniciatyvos palaikomos Smile

2023-08-06 15:41
Tai davai prikeliam! aš pats čia nebuvau kokius 15 metų xD

2023-07-22 16:51
Dabar pas daugumą namuose jau verda gyvenimai Grin

2023-07-12 22:30
Kazkada cia virė gyvenimas Smile

2023-07-10 12:14
Aš taip pat seniai buvau, krista, kad dar neištrynė Grin

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8241
Naujienų: 703
Straipsnių: 190
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39611
 
 
  
  36150833 aplankė mus
Draugai: Baidarių nuoma