2024m. March 05d. 15:15:26

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Naujas šeimos narys :))
Naujas šeimos narys...
2023/03/25 11:16

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 2

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 8,002
· Naujausias narys: Kestutis
 
 
Straipsnių hierarchija
Straipsnių pradžia » Skorpionai » Skorpionai - Scorpiones 
 
Skorpionai - Scorpiones
 SKORPIONAI NAMUOSE, JŲ LAIKYMAS BEI REKOMENDACIJOS PRADEDANTIESIEMS

Koks skorpionas bus pirmasis? Antrasis?


Pasaulyje 1990 metais buvo užregistruota 9 skorpionų šeimos, 2000 metais – 19. Tačiau šiandien, daugelis mokslininkų pripažysta 13 šeimų. Žemiau šiek tiek plačiau ir išdėstysiu konkrečias šeimas bei jų rūšis.
Bothriuridae, rūšys – Bothriurus, Timogenes
Buthidae, didžiausia skorpionų šeima, kuriai priklauso apie 700 rūšių. Androctonus, Babycurus, Buthacus, Buthus, Centruroides, Hemibuthus, Hottentotta, Isometrus, Leirus, Lychas, Parabuthus, Rhopalurus, Tityus.
Caraboctonidae, “nauja” šeima, turinti apie 20 rūšių. Hadrurus, Hadruroides.
Chactidae, turinti apie 150 rūšių. Anuroctonus, Brotheas, Uroctonus.
Chaerilidae. Chaerilus.
Euscorpiidae. Euscorpius, Megacormus, Scorpiops.
Hemiscorpiidae. Hadogenes, Hemiscorpius, Lomachus, Opisthacanthus.
Luridae. Lurus.
Microcharmidae. Microcharmus, Neoprotobuthus.
Pseudochactidae. Pseudochactas.
Scorpionidae. Diplocentrus, Heterometrus, Nebo, Opistophthalmus, Pandinus, Scorpio.
Superstitioniidae. Superstitionia, Typhlochactas.
Vaejovidae. Paruroctonus, Serradigitus, Smeringurus, Vaejovis.

Skorpionų rūšių tikrai yra pakankamai, o šiais laikais, kai galima gauti iš užsienio tikrai nemažai šių rūšių (apie tai garsiai nešnekėsime), pats laikas būtų apžvelgti dažniausiai auginamų skorpionų laikymo sąlygas, jų kriterijus ir panšiai. Žemiau pateiksiu lentelę, kuri pasaulyje plačiai naudojama kaip skorpionų abecėlė.
Nuodingumas – kuo didesnis skaičius, tuo nuodingesnis.
Komunalumas – ar gali kartu grupėmis gyventi, ar ne.
Agresyvumas – “L” – labai; “N” – ne; “M” – mažas; “V” - vidutinis.

Scorpiones
Scorpiones

Taigi, pirmas Jūsų skorpionas neturi būti agresyvus, greitas bei labai nuodingas. Nors tai yra ginčytinas dalykas, kadangi skorpionų laikymas nuo labai nuodingo ir mažiau nuodingo labai nesiskiria. Bet, atsižvelgus į tai, kad daugelis pradedančiųjų yra nepilnamečiai, geriau susilaikyt ir neaugint nuodingųjų skorpionų, nes per žioplumą gali kilti rimtų problem, galima pakenkti sau ir aplinkiniams. Būtina žinoti, kokio skorpiono reikia, koks jums labiau patinka: žemės, medžių. Nuo to priklauso ir laikymo sąlygos. Pvz. Tiyus rūšies skorpionams terariume būtinos vertikalios dekoracijos t.y. medžio gabaliukai, jų imitacijos, kadangi šie skorpionai visą laiką praleidžia medžiuose. Jei nebus sudarytų šių sąlygų terariume, šie skorpionai neišsiners ir žus. Dykumų rūšies skorpionus pvz. Parabuthus, Androctonus ir t.t., gali pražudyti didesnis ,nei įprastiems skorpionams, drėgmės kiekis terariume, todėl jiems rekomenduojama įdėti mažą gertuvę kas savaitę - vienai dienai, arba apipurkšti mažą dalį terariumo kampo.

Dažniausiai rekomenduojami skorpionai pradedantiesiems būna šie:

Pandinus imperator, Pandinus cavimanus, Heterometrus spinifer, Heterometrus longimanus, Scorpio maurus palmatus (Lietuvoje šis skorpionas nėra populiarus), bei Hottentottų rūšies atstovai. Asmeniškai pasiūlyčiau dar ir Orthochirus rūšies skorpionus, nors jie dvigubai ar daugiau brangesni už paminėtus aukščiau, tačiau labai ramūs, maži, gražūs ir nelepūs.

TERARIUMAS ir jo įrengimas

Terariumo sąvoka šiuo atveju yra gan plati, nes skorpionams ypač daug vietos nereikia, dėl ko, jei žmogus laiko jų daugiau nei 5 vnt., stiklinių terariumų nėra prasmės laikyti ir taupant vietą, dažnas juos laiko plastikiniuose indeliuose, nuo salotų ir kitų produktų ar dalių.
Terariumo įrengimas glaudžiai priklauso nuo pasirinktos skorpiono/ų rūšies. Pvz. Pandinus imperator reikėtų erdvesnio terariumo, kadangi tai vienas didžiausių skorpionų pasaulyje, užaugantis ~20 cm., substratą naudoti kokoso durpes, paprastas durpes, nes šiam skorpionu reikalinga aukšta drėgmė ~ 80 procentų. Visai kitaip terariumas atrodytų dykumų skorpiono. Substratas dažniausiai būna iš smėlio ar smėlio ir kokoso durpių, molio mišinio, žemas drėgmės lygis ir aukštas temperatūros lygis.
Visiems skorpionams būtinos slėptuves, kuo daugiau tuo geriau. Tai įtakoja skorpiono savijautai, nėrimuisi bei adaptavimuisi naujame terariume.
Atnešto iš lauko žvyro, smėlio, durpių ar juodžemių jokiu būdu negalima naudoti kaip substrato terariumams, prieš tai jo “neapdirbus”. Bene dažniausiai kaip substratas naudojamos kokoso durpės, kurių galima rasti bene kiekvienoje egzotinių gyvūnų parduotuvėje. Substrato sluoknis rekomenduojamas priklausomai nuo to, kokie skorpiono “pomėgiai”. “Medžių” skorpionams substrato sluoksnis gali būti minimalus, skorpionams, kurie mėgsta raustis – nuo 8 cm iki 12 cm.
Dekoracijos, tokios kaip šakos ar kitos medžių dalys, paimtos miške iš natūralios gamtos, pirmiausiai turi būti nukenksmintos nuo parazitų ir apdorotos, kad nuo didesnės drėgmės terariume nesusidarytų pelėsiai. Rekomenduojama jas virti vandenyje pasūrintame druska, “kepti” orkaitėje, bet man asmeniskai netgi ir ištepus aliejumi didesnės drėgmės terariumuose pelėsis vis vien atsirasdavo, todėl naudoju jei reikia tik dirbtines dekoracijas, kurias nesunkiai rasite “Senukų” prekybos centruose.
Pagal pasirinkta skorpioną, pažiūrime, kurioje pasaulio dalyje/regione gyvena, kokios ten gamtos sąlygos, pagal tai pasirenkam ir šildymo būdus. Geriausia šildyti skorpionus natūraliu būdu, t.y. kai šilumos šaltinis sklinda iš viršaus, tačiau, jei galimybių nėra (pvz. laikant daug skorpionų neprikabinsi kiekvienam lempos), puiki išeitis būtų šildymo kabelis, kuris išvyniojamas po terariumo dugnu. Tuomet reikėtų terariume palikti didesnį substrato sluoksnį, maždaug 6-10 cm.
Drėgmė terariume palaikoma apipurškiant substratą ar dideliu indu vandens. Daug kur rašoma, kad skorpionai gali lengvai prigert, todėl į gertuvę dažnai įmetama akmenukų, kad skorpionas negalėtų “paslysti”. Nors esu matęs internete skorpionų kovos video, kur skorpionai kaunasi ant kelmuko, aplink kuri vanduo. Ne vieną kartą skorpionai iškrisdavo ir vėl užlipdavo, todėl kažkaip skeptiškai žiūriu į “greitus prigėrimus”.
Įrengiami ir komunalūs terariumai, kuriuose gyvena daugiau nei vienas tos pačios rūšies skorpionas. Turint tokio pobūdžio terariumą, svarbiausia pasirūpinti, kad būtų daug slėptuvių ir pastovus geras maitinimas, nes alkani skorpionai neatsisakys broliuko ar sesutės. Dažniausiai skorpionai laikomi kartu suaugusieji, ar beveik, nuo i4-i5. Mažų, kad ir komunalių skorpioniukų nerekomenduojama laikyti.
Būtina turėti bent du pincetus – mažą ir ilgą.

NĖRIMASIS

Paprastai laikoma, kad kai nuo motinos nugaros nulipa skorpioniukai, jų išsinėrimo skaičius pradedamas skaičiuoti nuo i2 (instar 2, antras nėrimasis). Perkant tokio amžiaus skorpionus, geriausia imti po du, po tris tos pačios rūšies, kadangi tai gan ankstyvas amžius ir ne visi gali sėkmingai išsinerti į i3, bei labai sunku nustatyti jų lytį (lyties nustatymas gan įvairus skorpionų, priklausantis nuo skorpionų rūšies ir šiuo atveju neišsiplėsiu, tiesiog puikiai pagelbės www.google.lt). Būna komplikuotų išsinėrimų, kai ne visos kūno dalys išsineria. Jei neišsinėrusi iki galo pvz. koja, tą vietą galima pašalinti, su sekančiu sėkmingu nėrimusi turėtų ataugti, tačiau jei bus problemų su žnyplėmis, jos nebeataugs. Ruošiantis nertis, skorpionas šiek tiek nublanksta, būna nejudrus, jei abejojate, kad neužteks drėgmės, tiesiog padidinkit jos kiekį terariume. Jokių būdu netrikdyti skorpiono nėrimosi metu. Nėrimosi tarpai priklauso nuo rūšių ir nuo suteiktų jiems sąlygų. Vieni auga greitai, kiti lėčiau.
Šiuo metu atlieku mažą eksperimentą. Vienas iš mano Parabuthus transvaalicus išsinėrė komplikuotai, t.y. priekinės dvi žnyplės deformuotos, nėra apatinių judančių pirštų, kai kurių kojų. Maitinant užmuštu maistu, kolkas maitinasi.

MAISTAS

Nelaisvėje dažniausias skorpionų maistas yra tarakonai, svirpliai ir zoofobusai. Kokiu maistu maitinti nėra didelio skirtumo, bet rekomenduojama kaip ir visiems gyvūnams, karts nuo karto trumpam keisti maisto racioną. Aš rekomenduočiau maitinti svirpliais, kadangi jie turi labai daug vitaminų. Bet ne ką blogiau maitinti ir tarakonais pvz. Blaptica Dubia ir kitais. Didesniems skorpionams galima pasiūlyti ir plikus pelių jauniklius, driežiukus. Maitiname skorpioną kol valgo. Persivalgymas jiems negresia, nes kai būna sotūs tiesiog atsisako valgyt.
Nepatariama skorpionų šerti gyvu maistu pagautu lauke.

LIGOS

Stresą gali sukelti garsi muzika, didelis triukšmas kambaryje ar kiti veiksmai sukeliantys didelias vibracijas. Kaip žinia, vibracijos vaidina didelę reikšmę skorpionų gyvenime, todėl nereikėtų jų trikdyti, statyti terariumus šalia kolonėlių ar kitų triukšmingų daiktų. Taip pat negalima naudoti paprastų lempų kaip šildymo šaltinį, ta prasme besplavių, nes tai labai trikdys skorpioną. Naudoti reikia mėlynas ar raudonas lempas, šių spalvų skorpionas nemato.
Parazitai terariume dažnai atsiranda, kai maitiname lauke pagautais gyvūnais, taip pat iš miško ar kur kitur atneštais medžio gabalėliais, substratu. Taip pat gali pasitaikyt nusipirkti apkrėstus gyvūnus. Dauguma parazitų yra erkės. Jos įsisiurbia į odą , kad galėtų maitintis, tuo pačiu silpnindamos skorpioną bei jo imuninę sistemą. Erkėms idealiausios sąlygos – drėgnas ir karštas terariumas. Labai sudėtinga atsikratyti erkių. Pakeitus substratą ir dekoracijas tik sumažinsime jų kiekį, bet neišnaikinsime. Jas pašalinti galime bandyti su vatos gabaliuku, pamirkytame mažos koncentracijos alkoholyje. Egzistuoja ir kitas, ekstremalesnis būdas: kai kas naudoja erkes, kurios medžioja būtent ant skorpionų ęsančias erkes, o pačios nesidomi skorpionais. Nežinau, gal tai mitas, bet tokia informacija radau ne viename šaltinyje.

Informacijos šaltiniai: Arachnoboards, Venomlist, Scielo.br, Tityus.eu, Wikipedia.LT, Wikipedia, Tarantulas.ru, Hottentotta.com ir asmeninė patirtis.

Knygos:

Jerry G. Walls “Scorpions Plus other popular invertebrates” - 2006
Scorpiones

Manny Rubio “Scorpions”

Scorpiones

Visos teisės saugomos

 
 
Komentarai
#11 | marsas · 2008 October 05 19:18:08
Puiku:geras:
#12 | Pythonica · 2008 October 05 20:48:16
Įdomu, informatyvu ir labai naudinga. Šaunuolis :thumb: :clap:
#13 | GiX · 2008 October 05 21:15:58
Dėkui visiems už komplimentus.:aciu:
#14 | raganosis · 2008 October 06 13:52:24
Gix :clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Aciu Tau uz naudinga darba, manau lietuviu kalba issamesnio ir informatyvesnio straipsnio dar greit nematysim, o prdedantiems auginti skorpionus informacijos siame straipsnyje ras daugiau nei reikia.
Reiketu premija skirti tau uz sita darba.:thumb:
#15 | Shagis · 2008 October 07 18:06:50
tikrai geras darbas,labai patiko.jau metus laiko auginu pandinus imperator ir galvojau kad viska zinau bet radau nauju dalyku Smileo kai kas ka zinojau cia buvo paneiktaSmile
#16 | Mo-o · 2008 October 09 19:58:58
Geras darbas.Labai patiko skaitytiSmile
#17 | zemiii · 2009 April 05 00:04:34
man tavo sistematika nepatinka
#18 | Voriukstis · 2009 November 21 16:33:05
:geras::geras: kaip zadantis pirkti skorpiona tai lb daug informacijos suteikei :aciu:
#19 | Giedriusss · 2010 January 17 17:34:44
:geras::geras:
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungtiarba užsiregistruoti, jeigu norite balsuoti.

Nuostabu! Nuostabu! 96% [26 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 4% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
 
 

Prisijungti
Vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2024-01-05 20:47
Kaip surasti savo įkeltas foto?

2023-10-17 02:27
Hey ho, Nenoriu post'o kurti. Gal kas agamiukus parduoda?

2023-10-16 16:55
Kitais metais egzotika.info bus pilnametė. Grin kiek pamenu, tai nuo 2006 metų gyvuoja. Wink

2023-09-17 12:57
Dėl to puslapis ir laikomas ir dar gyvas Smile

2023-09-13 13:49
Kaip gaila.. kiek čia informacijos pasisemta..

2023-09-02 17:51
Visos iniciatyvos palaikomos Smile

2023-08-06 15:41
Tai davai prikeliam! aš pats čia nebuvau kokius 15 metų xD

2023-07-22 16:51
Dabar pas daugumą namuose jau verda gyvenimai Grin

2023-07-12 22:30
Kazkada cia virė gyvenimas Smile

2023-07-10 12:14
Aš taip pat seniai buvau, krista, kad dar neištrynė Grin

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8174
Naujienų: 703
Straipsnių: 190
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39611
 
 
  
  36083180 aplankė mus
Draugai: Baidarių nuoma