Kad nesklistu visokios erezijos apie UV teko paciam pasedet ir padaryt keleta eksperimentu.
Laboratorijoj turim spektrofotometra (Agilent 8453, matuoja nuo 190nm bangos ilgio iki 1100nm). Susiradau keleta stiklu (kokie po ranka buvo tokius ir pasimatavau) tikslas buvo palyginti langu stiklo ir organinio stiklo sugerties spektrus, o tai cia daug kas sako kad organinis stiklas praleidzia UV, paprastas ne, ir tt. Blanku naudotas oras, ty matuota lyginant su oro pralaidumu.
Taigi, kaip matom, paprastas stiklas visa UV-A praleidzia ir dar koky 10% UV-B galim tiketis, organinis stiklas praleidzia UV-A ir kiek daugiau UV-B. Kenksmingo UV-C nepraleidzia nei tas, nei anas. Jus kaip norit, bet as ramiai dedu langini stikla 4mm ir nesuku galvos del UV.
Gerai tu čia:geek:.Bet kodėl akva dezinfektoriuose su UV naudoja būtent kvarcini stiklą.Gal jis laidžiausias:nezin:
Redagavo Richardas 2008-06-12 01:12
Aš nepiktai aš draugiškai .richardas riškus 1968m. Aš geras kai miegu ir miegu kai geras
Kvarcas vienas laidziausiu, ir puikiai praleidzia UV, todel ir naudojamas, labese dezinfekcijai, operacinese ir ligoninese (vis dar naudojama ir dar manau ilgai bus naudojama) daznai lempos buna be gaubtu, bo gaubtus reiktu gaminti is kvarcinio stiklo taipogi, o kvarcas kainuoja...eee sakykim net labai nekukliai, galima gaminti is kaikuriu plastiku, bet su laiku plastikas tik subyrws ir dar pakeis savo pralaiduma, todel ir mazai naudoja ji.
pas mane ten vienam is grafiku yra kvarcine kiuvete (ziuret arti nulio kur (: )
o cia is interneto sumeskeriotas kvarco pralaidumas:
org stiklas tik kelis kartus daugiau praleidzia nei paprastas, neaisku kaip laikui begant jo pralaidumas kinta (kaip nzn ka tikrai negereja savybes organinio stiklo laikui begant, ypac jai ji laikysim po UV (org stiklas nera traktuojamas kaip UV atsparus)) antra, neaisku kiek realiai reikia to UV (kokio kiekio) pvz zmogui uztenka 10 minuciu netiesioginej saulej pabut kad gautu pilna dienos norma, taip kad priklausomai nuo turimos lempos, tu 10% gali per akis but, ir jai paziureti i D3 previtamino reakcijos spektra tai jis nusitesia iki pat UVA, jo tik maksimumas ties UVB, bet tolia grazu ne visas. Na ir galiausiai tai visvien veik visi tas lempas viduje meistrauja, ir koks stiklas neturi reiksmes (kaip tam anekdote, kur vandeni virinam, chloruojam ir filtruojam, o del visiskos garantijos geriam alu : )
Na, kolkas eksperimentas nedavė aiškių rezultatų... Nes dėl UVA spindulių ir taip buvo aišku, kad juos stiklas praleidžia ir šeip gi jei neklystų UVA spinduliai priskyriami matomiems spinduliams ir jų dėka mes atskiriam dieną nuo nakties, tačiau didžiajai roplių dalei jie nėra tokie svarbūs kaip UVB spinduliai, kurie yra nematomi. Su paprastu stiklu tai įrodei senai įrodytą faktą, kad beveik jisai juos nepraleidžia. Bet būtų gerai jei patikslintum kiek tiksliai UVB spindulių praleidia organinis stiklas ?
Sunkumuose visada slypi galimybės.
Albertas Einšteinas
"The S cones are most sensitive to light at wavelengths around 420 nm. However, the lens and cornea of the human eye are increasingly absorbative to smaller wavelengths, and this sets the lower wavelength limit of human-visible light to approximately 380 nm, which is therefore called 'ultraviolet' light. People with aphakia, a condition where the eye lacks a lens, sometimes report the ability to see into the ultraviolet range.[5] At moderate to bright light levels where the cones functions, the eye is more sensitive to yellowish-green light than other colors because this stimulates the two most common of the three kinds of cones almost equally. At lower light levels, where only the rod cells function, the sensitivity is greatest at a blueish-green wavelength." http://en.wikiped.../Cone_cell taip kad zmogus mato tik apie 20nm oficialaus UV (ha haha), zemutine riba 380nm
"Light consists of electromagnetic waves. Visible light is measured in nanometres - billionths of a metre. Light with a wavelength of around 700nm is red, at 500nm it is green, 400nm is blue-violet, and anything below that is usually invisible. You can see this invisible light indirectly by fluorescence.
"Black light" used in discos is UV; some surfaces absorb it and re-emit it in the visible spectrum, giving off a vivid glow. Washing powders contain fluorescent phosphors for this reason; your clean shirt does not just reflect white light, it also has an added glow from the UV in sunlight. Thus it really does appear "whiter than white" in daylight. Just because you cannot see UV does not mean it has no effect on your eyes. " http://www.guardi...e.research manau sitai paaiskins kodel ir ka matome per diskonus ar tikrindami pinigus
isvis ydomus skaitalas kodel zmogus nemato UV, ir kokiais atvejais gali matyt UV po operaciju ar defektu akies, rekomenduoju.
zmones turi 4 tipu fotoreceptorines lasteles, lazdeles (atsakingas uz naktini matyma, juoda balta, ir triju rusiu kolbeles (RGB matymas, mat kolbeles yra raudona spalva sugerencios, melyna ir zalia) gyvunai gali turetu papildoma ketvirta kolberiu rusi, jautria UV spektre apie 300-400nm http://en.wikiped...eptor_cell http://en.wikiped...lor_vision
ir ko gero kertinis visu situ straipsnis: http://www.pubmed...id=1279132
kaip matom, UV prie musu naktinio regejimo neprisideda tiesiogiai.
Dabar siek tiek papilstymo aplamai apie UVA-UVB ir klaidinga poziuri i skirstyma:
mano poziuriu skirtymas UV spekro i UVA UVB ir UVC yra nevisai prasmingas, nes dar reiketu tada skirstyt ir i tolima ir artima UVA, UVB (tUVA,aUVA,tUVB,aUVB ? va kas gaunas) juolab kad skirstymas i a b c yra tik patogumo delei orientacinis, o negalime sakyt kad va mes oda nusvylame tik prie uvb o ne prie uva, bakterijas naikina tik uvc o kiti jau tipo nebenaikina? nors bakteracidinio poveikio kreive taip geroookai yvaziuoja i uvb spektra.
todel nepulkim iskarto teigti kad va - mum reikai uvb ir tik uvb o kitkas netinka, neesme kad pvz reikiamas spektro pikas yra ant pacios pacios uvb ir uva ribos ir uva pvz atsilieka 2% tik.
daug teisingiau ir logiskiau nurodyt dominanti intervala, arba bent jau piko vieta.
Dabar dar del stiklu:
Vladas teigia jog cia buvo tik patvirtinta senai zinoma tiesa, as su tuo sutinku tik is dalies, nes skirtingu gamintoju ir tipu organinis stiklas gali isvis nepraleisti UV, ir kirpti neprascia uz UV filtra, nes dabar yra "atspariu UV", "filtruojanciu", "atspindinciu" ir tt, ir ka nusipirksi niekad nezinosi, nes gali but tiesiog "pagerintas" , zmogus priejes mato skaidrus plastikas ir viskas, o kaip jis UV praleidzia cia tik bandymu budu nustatysi, is akies nepasakysi. (zr mano pirmame poste prie kreiviu "skaidrus plastikas", tai tas pats organinis stiklas, o filtruoja geriua nei bet koks langinis stiklas) su paprastu stiklu tas pats, dabar neretai langu gamintojai reklamuojasi kaip ju langai nepraleidzia to ar ano ir dar padengia keistom plevelem, ciut ne fotiko linzes, kaip jie praleidzia irgi nespeliosiu, dar svarbus momentas - stiklo tiek paprasto tiek organinio storis, nuo storio taip pat labai priklauso pralaidumas, to neverta pamirsti.
taip kad norint suzinot konkreciai reikia imti butent ta stikla is kurio darysi terariuma ir matuoti, jai noras yra montuot lempa isoreje del kokiu nors priezasciu.
Vladas dar klausia kiek konkreciai praleidzia organinis UVB spinduliu, atsakymas kaip visada tokiais atvejais negali buti dvejetainis :) taip arba ne, atsakymas per viduri kaip visada. todel peistinu kiek patobulinta grafika:
dameciau storo organinio pralaiduma ir D3previtamino reakcijos kreive (pilka), tai ir ziurim kur susikerta stiklo ir D3 kreives, kaip matom stiklas nuo 20 iki 5% praleidzia o organinis nuo 50 iki 0% priklausomai nuo storio (ir ko gero firmos gaminusios).
labai graziai iliustruoja sitame linke paveiksliukai kaip UV nepraeina pro lempu plastikinius gaubtus: http://www.uvguid...replux.htm
Geriausias is rastu ir rekomenduotinas puslapis, su nemazai skaitalo konkreciai ropliu augintojams (rekomenduoju) http://www.uvguid...
visas puslapis tik apie UV ir roplius, laabai isamus :)
Dar sis bei tas, bendram zaliam:
UVA nera priskiriami matomiems spinduliams.
UVA - 315-400 nm
UVB - 280-315 nm
UVC - 100-280 nm
zmogus mato: 380-750 nm http://en.wikiped...e_spectrum
paprastai matysit 400-720 kokius ir vargo nematysit :), ribiniai dydziai tik specialiom salygom ir geriausia laboratorijoj ir dar geriau be zmoniu :) o tik su lastelem http://en.wikiped...wiki/Color
ropliai vieni daugiau kiti maziau mato artima UV (ropliam maisto paieskai ar kito roplio pastebejimui padeda, bet y konkretu straipsni dabarnepabaksnosiu), o vorams kaikuriems net labai svarbu UV poruojantis :) :
[img]http://images.usatoday.com/tech/_photos/2007/01/26/spiders.jpg[/img] is not a valid Image. http://www.usatod...love_x.htm
Pasistengiau atsakyt i teiginius/klausimus, daugiau bus?
giriniss parašė:
Pasistengiau atsakyt i teiginius/klausimus, daugiau bus?
Bus :evil: bet tik prašymas, nenori viską sukomponuoti ir parašyti straipsnį šia tema? Jau iš esmės tu jį ir parašei, tiesiog čia.. forume.. kažkaip nesolydu ir dar kur pasimesti gali... o šita info tikrai LABAI reikalinga ir ŽIAURIAI naudinga Redagavo Vladas 2008-06-10 14:01
Sunkumuose visada slypi galimybės.
Albertas Einšteinas
kai parasiau pirma posta, tai sumasciau, kad galima ir straipsni visa sustumti ta tema, forume lengviau pratestuot viska ir silpnas vietas issiaiskinti, nei paskiau straipsni taisyt. Reikia tik laiko surasti graziai sudeliot, rasti kompa kur butu lietuviski simboliai, susisiekti su keliais puslapiais kad leistu naudotis iliustracijomis (nemanau kad neleistu, bet is mandagumo reiktu pranest), dar gera porcija isversti is anglu ir viskas. :)